Majowe atrakcje w Przemyskiej Bibliotece Publicznej: co czeka na odwiedzających?
Przemyska Biblioteka Publiczna przygotowała bogaty program wydarzeń na maj 2026 roku, który z pewnością przyciągnie zarówno miłośników literatury, jak i osoby zainteresowane różnorodnymi inicjatywami kulturalnymi. Oto szczegóły nadchodzących spotkań i wystaw.
Spotkania i Warsztaty Literackie
W maju odbędą się liczne wydarzenia skierowane do entuzjastów literatury i kultury. Już 9 i 23 maja, w godzinach od 10:00 do 15:00, Mediateka na ulicy Grodzkiej 8 otworzy swoje drzwi dla uczestników grupy „Gry i Fantastyka”. Tego samego dnia, 9 maja o godzinie 12:00, Klub Czytających Rodzin zaprasza do Działu dla Dzieci i Młodzieży.
11 maja o godzinie 10:00, w Czytelni Nowości Wydawniczych, odbędzie się wyjątkowe spotkanie biblioterapeutyczne zatytułowane „Magia małej sceny”. Natomiast 12 maja to dzień pełen atrakcji dla dzieci i młodzieży. O godzinie 10:15 rozpoczynają się zajęcia „Krasnoludki są na świecie” oraz gra „Wyprawa po baśniowy skarb” w Mediatece.
Spotkania Autorskie i Konkursy
Dla miłośników literatury i historii, 12 maja o 17:00 odbędzie się spotkanie z Witoldem Szabłowskim, który przedstawi swoją książkę „Kucharze dyktatorów” w Sali Wielofunkcyjnej. 14 maja, w tym samym miejscu, Małgorzata Korbecka spotka się z czytelnikami o godzinie 18:00.
14 maja, ul. Katedralna 3a będzie miejscem konkursów dla osób niewidomych. O godzinie 11:00 rozpocznie się konkurs z wiedzy o książce Magdy Skubisz „Czarci ogród”, a także konkurs z czytania systemem Braille’a, organizowany przez Polski Związek Niewidomych i Bibliotekę.
Edukacja i Kreatywność
16 maja o godzinie 12:00, w Dziale dla Dzieci i Młodzieży, odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Dorośli mogą natomiast wziąć udział w warsztatach tworzenia ekslibrisu w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, które zaplanowane są na 18 maja o tej samej godzinie w pracowni na drugim piętrze.
23 maja o godzinie 10:00, Sala Wielofunkcyjna stanie się areną dla II Przemyskiego Dyktanda, organizowanego przy współpracy Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Szkoły Podstawowej nr 4 im. ks. Jana Twardowskiego.
Inicjatywy Promujące Czytelnictwo
27 maja o 10:00, w Sali Wielofunkcyjnej, odbędzie się inauguracja XXV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie – Mądrość – Siła”. Natomiast 28 maja, o tej samej godzinie, młodzież będzie mogła wziąć udział w VIII Konkursie Recytatorskim „Horyzont słowa” w Czytelni Głównej.
Wystawy Czasowe
Od 1 do 31 maja, Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawy, które z pewnością zainteresują miłośników sztuki i historii. Na drugim piętrze budynku B, można obejrzeć pokonkursową wystawę IX Konkursu Fotograficznego „#czytanieinspiruje”, a także ekspozycję poświęconą Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu, poecie apokalipsy spełnionej.
W budynku A, na parterze, prezentowana jest wystawa poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Od 14 do 31 maja, w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom, można również podziwiać wystawę książek rekomendowanych do czytania najmłodszym.
Biblioteka zachęca do regularnego sprawdzania aktualizacji harmonogramu, gdyż terminy wydarzeń mogą ulec zmianie.
Źródło: facebook.com/PrzemyskaBibliotekaPubliczna
