Sukces archeologów pracujących w Przemyślu!

Sukces archeologów pracujących w Przemyślu!

Archeolodzy zajmujący się pracami na terenie przemyskiego Rynku nie kryją ekscytacji. Wszystko przez to, że prace archeologiczne okazały się większym sukcesem, niż zakładano. Spod ziemi wydobyto mnóstwo fascynujących przedmiotów. Ze względu na to powodzenie, zdecydowano o przedłużeniu wykopalisk i poszerzeniu terenu objętego pracami.

Tysiące zdjęć dokumentujących pracę archeologów

Prace archeologiczne w części Rynku w Przemyślu trwają już od jakiegoś czasu. Rozpoczęto je z uzasadnionego historycznie powodu. Dawniej w tym miejscu znajdował się Ratusz. Budynek zburzono na początku XIX wieku i stało się to za sprawą decyzji władz austriackich. Przemyśl znajdował się wtedy pod zaborami.

W czasie rozbiórki Ratusza zapewne nie przejmowano się jego wartością historyczną. Tak samo dzisiaj nie przejmujemy się przecież, burząc współczesne budynki. Być może właśnie dzięki temu pod ziemią przemyskiego Rynku zachowało się tak wiele ciekawych pamiątek po tamtych czasach. Archeolodzy zabezpieczyli kilkaset eksponatów i wykonali ponad 1300 zdjęć dokumentujących każdy etap prac. A to dopiero początek, ponieważ zdecydowano się na kontynuowanie prac i poszerzenie zakresu działalności.

Co znaleziono w miejscu starego Ratusza?

Wśród kilkuset mniej lub bardziej imponujących znalezisk, zabezpieczono między innymi fundamenty budynku, wraz z pozostałościami wartowni i piwnic. Z przedmiotów zachowały się wyroby ceramiczne, znaleziono również sporo monet pochodzących z tamtego okresu. Po drodze przydarzyły się również zwierzęce kości.

Kolejnym etapem prac związanych ze znaleziskami jest porównanie ich z dostępną dokumentacją. Eksperci postarają się potwierdzić, czy dokumenty historyczne pokrywają się z informacjami potwierdzonymi w wykopaliskach. Jednocześnie przygotowuje się grunt po kolejne prace badawcze. Kto wie, co jeszcze uda się znaleźć!

Znalezione eksponaty być może wkrótce będą dostępne do zobaczenia w zbiorach przemyskiego muzeum. A tymczasem zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami historycznymi dostępnymi na stronie: https://www.nieznanahistoria.pl/.