Podziemia Przemyśla

Podziemia Przemyśla
Miłośnicy ruin i fortyfikacji nie będą się w Przemyślu nudzić. Do ich dyspozycji jest twierdza oraz ogromne podziemia, które znajdują się pod jedną z kamienic na Rynku. Pierwotnie pomieszczenia służyły kupcom, a dzisiaj są one dostępne do zwiedzania.
 

Ogromne pomieszczenia głęboko pod ziemią

 
Na Runku w Przemyślu znajduje się kamienica, której historia sięga XV wieku. To właśnie pod nią znajdują się piwnice, które znajdują się na głębokości do 10 metrów. Teren ma około 400 metrów kwadratowych i posiada dwie kondygnacje. Obecnie znajduje się tutaj Urząd Miasta, a wyjście z tuneli znajduje się na ulicy Rynek 5. W dawnych czasach przechowywano tu bardzo cenne dobra i towary. Różnej maści mięsa, wina, przyprawy w tym cenną sól oraz inne dobra. Przez wieki teren należał do różnych rodzin szlacheckich, tak więc rzadko ten przybytek był pusty.
 
 
Obecnie trasa podziemna obejmuje odcinek 100 metrów. Udostępnione piwnice biegną pod ulicą Mostową oraz część Rynku. Spacer po nich to wycieczka w głąb naszej historii, która w tym przypadku sięga średniowiecza.
 
Na ten moment niestety podziemi nie można zwiedzać, ze względu na trwające tam prace. Planowane jest udostępnienie większej ilości tuneli oraz połączenie ich z innymi piwnicami. Utworzeni sieci korytarzy z pewnością przyciągnie tłumy turystów oraz historyków. Niezwykły klimat tej wyprawy potrafi zaskoczyć oraz niejednokrotnie wystraszyć. Zachęcamy do zgłębiania historii tego ciekawego miejsca i odwiedzenie go w najbliższym możliwym terminie.