Przemyśl: Pomnik kapitana Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka, który samotnie opłynął Ziemię, zostanie wkrótce odsłonięty

Przemyśl: Pomnik kapitana Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka, który samotnie opłynął Ziemię, zostanie wkrótce odsłonięty

Dzień 12. w godzinach popołudniowych przyniesie uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego kapitana Henryka Jaskułę. Jaskuła, znany żeglarz, swój dorobek życiowy zaznaczył jednym z największych osiągnięć w świecie żeglarskim – samotnym opłynięciem globu ziemskiego bez dokonywania przystanków w portach. Monument ku czci tego wybitnego żeglarza, wykonany ze spiżu, umieszczono w Przemyślu, mieście jego pochodzenia.

Pionierskie dokonanie Henryka Jaskuły polegało na tym, że jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz globalnie, oplątał Ziemię bez konieczności zawijania do portów. To heroiczne przedsięwzięcie rozpoczęło się 12 czerwca 1979 roku i trwało przez 344 dni. Kapitan Jaskuła zakończył swoją podróż życia 14 maja 2020 roku. Trzy lata później, 19 maja 2023 roku, odbył się jego pogrzeb, jako że kapitan postanowił przekazać swoje ciało dla potrzeb nauki.

Monument kapitana wzniesiono przy ulicy Franciszkańskiej. Jak opisuje Stanisław Dorosz, prezes Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i bliski przyjaciel kapitana Henryka Jaskuły: „Kapitan jest przedstawiony na pomniku w naturalnych proporcjach, ubrany w sztormiak, stoi za kołem sterowym jachtu. W rękach trzyma busolę, której igła magnetyczna jest skierowana na północ”.