Ceny instalacji fotowoltaicznych w 2022

Ceny instalacji fotowoltaicznych w 2022

Ostateczna wycena instalacji fotowoltaicznej kształtowana jest przez szereg czynników, związanych zarówno z jakością samych komponentów, jak i parametrami technicznymi instalacji. Do tego wszystkiego należy jeszcze doliczyć koszty montażu i projektu poprzedzającego dobór podzespołów. Pomimo nieustannego wzrostu cen, inwestycja w instalację fotowoltaiczną nie traci na swojej atrakcyjności. Dzisiaj zajmiemy się analizą cen paneli PV w 2022 roku. Jakie kwoty należy zarezerwować na uruchomienie instalacji? Ile wydamy na fotowoltaikę, która odwdzięczy się wieloletnim, bezawaryjnym użytkowaniem?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna w 2022 roku?

Pytania tego typu skazane są na duże uogólnienia, gdyż instalacje fotowoltaiczne występują w szerokim zakresie mocy. Osoby prywatne pragnące dołączyć do grona prosumentów są w stanie zadowolić się instalacjami o mocy nieprzekraczającej 10 kW. Dla większości gospodarstw domowych taka moc instalacji PV okazuje się całkowicie wystarczająca; generuje nawet nadwyżki, które podlegają odsprzedaży w systemie net-billingu. Dla branży, jaką jest fotowoltaika ceny uśrednione poznajemy na podstawie analizy oferty najważniejszych firm, oferujących usługi projektowania i montażu instalacji. W roku 2022 za każdy 1 kW mocy w systemie paneli klienci płacą kwoty od 3500 do 4500 PLN brutto. Podane tu wartości są średnią rynkową, która w naturalny sposób może zostać przekroczona w danym regionie. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto poszukiwać firm dostarczających podzespołów klasy premium. Chociaż kwota widniejąca na rachunku okaże się wówczas nieco większa (bliżej górnej granicy widełek- 4500 zł za 1 kW instalacji), w rezultacie otrzymamy wytrzymałą i wydajną instalację, które będzie pełnić swoje funkcje przez blisko 30 lat.

Najważniejszym elementem składowym dla ogólnej wyceny inwestycji pozostaje moc instalacji. Prosta czynność mnożenia pozwoli określić, ile zapłacimy za oczekiwaną wydajność systemu. Biorąc pod uwagę fakt, że większość instalacji przydomowych w Polsce nie przekracza mocy 9 kW, możemy założyć, że koszt zakupu paneli i ich montażu wyniesie ok. 40 000 PLN. Fotowoltaika ceny uzależnia rodzaju ogniw, jakości inwertera, miejsca montażu i trudności w dostępie, kosztów robocizny, czy opcjonalnych usług dodatkowych, takich jak pakiety serwisowe. Duży wpływ na cenę ma również stopień nachylenia dachu. Płaski dach powoduje konieczność budowy dodatkowego stelaża, aby panele fotowoltaiczne mogły być ustawione pod kątem 45 stopni względem ziemi.

Farmy fotowoltaiczne są przeważnie umieszczone na gruncie. Takie rozwiązanie (choć jedyne możliwe dla największych instalacji) kosztuje znacznie więcej. Pomimo rosnących kosztów, z jakimi wiąże się fotowoltaika ceny wciąż nie niwelują korzyści płynących z uruchomienia instalacji. Należy również pamiętać o szansie skorzystania z licznych dotacji, dzięki którym możliwe staje się znaczne przyspieszenie zwrotu z inwestycji.

Kompleksowa oferta fotowoltaiki dla firm i osób prywatnych

Termofol to przedsiębiorstwo dostarczające innowacyjne rozwiązania budowlane dla klientów prywatnych i firm. Ważnym komponentem oferty staje się fotowoltaika dla firm, obejmująca pełne spektrum czynności niezbędnych do uruchomienia instalacji. Więcej o produktach i usługach Termofol przeczytasz na stronie www.termofol.pl.