Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu
Zamek w Przemyślu jest jedną z głównych atrakcji miasta. Ten zbudowany w stylu renesansowym budynek przyciąga spojrzenia i zaskakuje przepiękną stylistyką. Jego położenie, na Wzgórzu Zamkowym, ułatwia jego podziwianie. To zdecydowanie przepiękny widok.
 

Piękno renesansowej architektury

 
Obecny zamek nie jest pierwszą budowlą, która znajdowała się w tym miejscu. Pierwotna budowla powstałą tutaj około roku 1340, podczas panowania Kazimierza Wielkiego. Przedtem stał tutaj gród z XI wieku, wzniesiony za sprawą Bolesława Chrobrego.
 
Z zamku Kazimierza dzisiaj pozostała tylko brama wjazdowa, a pozostałe jego części zniszczały. Do odbudowy doszło w 1553 roku. W kolejnych latach przeprowadzano liczne przebudowy. Duży wkład w odbudowę miał Stanisław August Poniatowski. Zadbał on o poważnie w jego czasach naruszony już zamek. Od XIX wieku budowlą zajmowało się miasto, które go przejęło. Był to przełomowy moment w historii zamku. Zyskał on nowe oblicze i rozpoczął swoją służbę dla społeczeństwa. Kompletną renowację zamek przeszedł w 2012 roku.
 

Wystawy w zamku

 
Dzisiaj zamek pełni funkcję muzeum. W jego wnętrzach prezentowanych jest kilkanaście wystaw stałych oraz wystawy czasowe. Wiele z nich poświęcona jest Kazimierzowi Wielkiemu oraz Towarzystwu Dramatycznemu „Fredreum”, które niegdyś miało tu swoją siedzibę. Obecnie na wystawie czasowej możemy podziwiać plakaty związane ze Stanisławem Lemem oraz prace studentów Projektowania Graficznego i Architektury Wnętrz PWSW.
Na jego terenie organizowane są także liczne wydarzenia kulturalne. Jest on gospodarzem festiwali, lekcji dla dzieci i dorosłych, a także warsztatów i innego rodzaju wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Ostatnio miał tu miejsce XXI Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato.
W okresie letnim zamek można zwiedzać codziennie od 10 do 18. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość wynajęcia przewodnika.