Wstrząsy w Słowacji odczuwalne na Podkarpaciu

Wstrząsy w Słowacji odczuwalne na Podkarpaciu

Rejon gmin Komańcza, Przemyśl i Rzeszów został dotknięty przez silne trzęsienie ziemi mające miejsce w Słowacji. Wydarzenie to miało miejsce w poniedziałek, dokładnie o godzinie 20:23, a epicentrum wstrząsów znajdowało się niedaleko miasta Humenne. Zgodnie z pomiarami, magnituda trzęsienia wynosiła 5,2.

Wstrząsy były odczuwalne w takich miejscach jak Łupków, Rzepedź oraz Radoszyce, ale także w odległej Komańczy. Wiele gospodarstw domowych doświadczyło poruszenia żyrandoli, a mieszkańcy bloków w Łupkowie i Radoszycach raportowali drgania ścian.

Jacek Kowalski, inspektor ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Gminy w Komańczy, podkreślił podjęte działania w odpowiedzi na sytuację. – Zawiadomiliśmy odpowiednie służby, czyli Policję i Państwową Straż Pożarną, ze względu na nasze obawy dotyczące transgranicznego gazociągu przechodzącego przez naszą gminę. Nawiązaliśmy również kontakt z służbami wojewody podkarpackiego – informuje Kowalski.

Władze gminy, za pośrednictwem inspektora, dokonują sprawdzeń mogących wykazać ewentualne pęknięcia w strukturach bloków mieszkalnych. – Mieszkańcy są przerażeni, jako że nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z takim zjawiskiem – dodaje Kowalski. – Nie jesteśmy pewni, czy nie nastąpią kolejne wstrząsy. Nasze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej są jednak gotowe do działania. Utrzymujemy kontakt ze słowackimi partnerami i wiemy, że w Medzilaborcach sytuacja jest na tyle poważna, że niektórzy mieszkańcy planują spędzić noc w samochodach. Informacje na temat sytuacji w Humennem są natomiast niewielkie.