„ZRÓB PRZELEW ŻYCIA… oddaj honorowo krew”. Babice obok Przemyśla

„ZRÓB PRZELEW ŻYCIA… oddaj honorowo krew”. Babice obok Przemyśla
Szkolny Klub Wolontariatu w Babicach już po raz drugi zaangażował się w pomoc dla potrzebujących krwi. Podczas II edycji wydarzenia można było oddać krew oraz zasięgnąć i formacji o krwiodawstwie. Akcja miała na celu zebranie rezerw cennego płynu, ale również aktywizację społeczną oraz zwiększenie świadomości.
 

„Twoje 10 minut”

 
Pod takim hasłem odbyło się całe wydarzenie. Miało ono oddawać ideę, że niewielki czas poświęcony na oddanie krwi może uratować komuś życie. Podczas akcji można było zauważyć osoby, które włączyły się w nią w poprzedniej edycji oraz wiele nowych twarzy. Organizatorzy uważają to za wielki sukces i już planują następną edycję.
 

Kto może oddać krew?

 
Krew może oddać każda pełnoletnia osoba, która wazy powyżej 50 kilogramów i jest w pełni zdrowa. Dzień przed oddaniem należy unikać spożywania alkoholu, a przed samym oddaniem spożyć lekki posiłek. W przypadku szczepienia krew możemy oddawać po 14 dniach.
 
Sama procedura jest dość prosta. Początkowo wypełnia się ankietę, a następnie następuje kwalifikacja lekarska. Czasami występuje też pomiar temperatury. Po tym oddaje się małą próbkę krwi z palca do badań i już można oddawać krew. Samo pobranie trwa około 10-15 minut, w których czasie musimy rytmicznie zaciskać rękę, aby krew miała odpowiednie ciśnienie. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi.
 
Po samym oddaniu trzeba chwilę poczekać w punkcie, aby lekarz mógł upewnić się, że nic nam nie jest i nie zasłabniemy po drodze. Ilość krwi, jaką się oddaje, nie zagraża zdrowiu ani życiu jednak w przypadku kiedy jest ciepło lub gdy zjemy zbyt mały posiłek, zdarza się, że po oddaniu może się lekko zakręcić w głowie. Nie są to jednak straszne objawy i przechodzą w bardzo krótkim czasie.
 
Nie ma się więc czego obawiać. Ważne jest, aby dbać o swoje posiłki oraz nie forsować organizmu w dniu oddania, a na pewno wszystko przebiegnie bardzo dobrze. Zapraszamy do lokalnych punktów krwiodawstwa i do punktów mobilnych. Taki dar może komuś uratować życie.