Herb Przemyśla i dane na temat miasta.

Herb Przemyśla i dane na temat miasta.
Herb Przemyśla należy do bardzo ciekawych i od razu wpada w oko. Znajduje się na nim niedźwiedź, nad którym znajduje się złoty krzyż kawalerski. Umieszczono go na niebieskiej tarczy. Pod nią znajduje się napis Libera Regia Civitas, czyli Wole Królewskie miasto. Nad herbem znajduje się piękna złota korona.

Historia herbu Przemyśla

 
Herb pięknego Przemyśla to jeden z najstarszych herbów. Jego powstanie szacowane jest na 2 połowę XIV wieku. Ciekawe jest to, że jest on w pełni zgodny z zasadami heraldyki. Niedźwiedź, który się na nim pojawia, jest najprawdopodobniej związany z napływem ludności z Kolonii i Lineburga, które były związane z Urszulą, co po łacinie oznacza niedźwiedzicę. Innym wytłumaczeniem obecności tego zwierzęcia jest powszechne występowanie niedźwiedzia brunatnego na tych terenach. Istnieje nawet wersja, że to niedźwiedź wskazał Przemysławowi, założycielowi miasta, miejsce, w którym założył on gród. Każda wersja prowadzi jednak do tego, ze zwierze to stało się patronem miasta.
 

Flaga Przemyśla

 
Drugim ważnym symbolem miasta jest flaga. Jest ona praktycznie taka sama jak herb tylko pozbawiona napisu i korony. Prostokątny symbol ma na środku niedźwiedzia, a nad nim krzyż. Całość jest niebieska pozbawiona innych ozdobników.
 

Informacje demograficzne

 
Obecnie Przemyśl liczy sobie prawie 60 tysięcy mieszkańców i jest jednym z głównych ośrodków turystycznych wschodniej Polski. Co roku odwiedza go setki letników oraz narciarzy. Nie brakuje tu zabytków i atrakcji. Największa z nich jest Twierdza Przemyśla, jednak znajdują się tu również obiekty sakralne oraz muzea.
 
Odbywają się tutaj również liczne imprezy i festyny. Corocznie Przemyśl jest gospodarzem Święta wina i miodu, Święto mleka, Święta Fajki czy lokalnych targów. Odbywa się tu Wielokulturowy Festiwal „Galicja” oraz Święto Satyry. Szczególnie wartym uwagi widowiskiem jest Barbarossa, czyli rekonstrukcja walk o miasto w czasie II WŚ.