Kopalniana twarz Przemyśla: miasto wielokulturowości i górników

Kopalniana twarz Przemyśla: miasto wielokulturowości i górników

Przemyśl zasłynął jako symboliczna brama wiodąca na południowy wschód. To właśnie stąd rozpoczynały swoje trasy liczne pociągi i autobusy do Rumunii czy Ukrainy. W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej miejsce to stało się również punktem przejścia dla wielu uchodźców. Niemniej jednak, niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że Przemyśl jest również miastem o górniczych korzeniach, które czerpie korzyści finansowe m.in. z opłat eksploatacyjnych oraz różnego rodzaju podatków naliczanych od działalności przedsiębiorstw górniczych.

Tutaj termin „kopalnia” nie jest obarczony negatywnym wydźwiękiem. W sieci można znaleźć takie inicjatywy zapoczątkowane w Przemyślu jak „Kopalnia Marzeń” czy „Przemyśl kopalnia wielonarodowości”. Poza tym symbolicznym użyciem, miasto to zyskało konkretne profity dzięki współpracy ze specjalistami z branży górniczej. To właśnie naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej stworzyli projekt odsłonięcia i udostępnienia turystycznie starego kanału ściekowego w Starym Mieście.

Od lat Przemyśl jest również miejscem eksploatacji węglowodorów. W 1958 roku odkryto tu złoże nazwane później „Przemyśl”, a początek jego eksploatacji datowany jest na rok 1960. Kiedy w dniu 20 lipca 1960 roku uruchomiono odwiert Jaksmanice – 5, gaz z złoża „Przemyśl” został po raz pierwszy wprowadzony do sieci gazowniczej.