Pożar mieszkania w Przemyślu. Winny biokominek?

Pożar mieszkania w Przemyślu. Winny biokominek?

Pięć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, który trawił mieszkanie w kamienicy znajdującej się przy ul. Smolki. Na szczęście nikt nie ucierpiał w ogniu. Mieszkańców budynku ewakuowano, zanim mogło im stać się coś złego. Prawdopodobną przyczyną pożaru był biokominek znajdujący się w płonącym mieszkaniu.

Chwile grozy w przemyskiej kamienicy

Do pożaru doszło w poniedziałek około 6:00 rano. Można wyobrazić sobie przerażenie mieszkańców budynku, którzy zaczęli zauważać gęsty dym i czuć swąd spalenizny. Szybko wezwano pomoc, a przybyli na miejsce strażacy zajęli się ewakuowaniem kamienicy. Pożar udało się ugasić stosunkowo szybko, jednak ogień uszkodził strop, a duże zadymienie stanowiło poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. W związku z tym właściciele mieszkań musieli zaczekać na zewnątrz, aż sytuacja zostanie opanowana.

Mieszkanie, w którym pojawił się ogień, spłonęło, jednak najważniejsze, że nic nie stało się jego mieszkańcom. Strażacy jako potencjalną przyczynę pożaru wskazali biokominek zasilany etanolem.

Czy biokominki są niebezpieczne?

Biokominek to modne i praktyczne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sprawić sobie w domu prawdziwego kominka. Biokominek nie daje ciepła, ale tworzy przyjemną atmosferę rozpalonego ognia. Zasilany paliwem z etanolu, nie produkuje popiołu, dymu ani spalin. Urządzenie oddaje trochę ciepła do wnętrza, ale jest go niewiele.

Biokominki muszą być wykonane z niepalnych materiałów. Należy również zwracać ogromną uwagę na prawidłowe wlewanie paliwa do zbiornika. Pomieszczenie, w którym pali się biokominek powinno mieć doskonałą wentylację, a ponadto wymaga częstego wietrzenia. Biokominek gasi się poprzez odcięcie dopływu tlenu do komory z paliwem.

Nie wiadomo, jaki mechanizm zawiódł w przypadku pożaru w Przemyślu, jednak biokominek istotnie wydaje się prawdopodobną przyczyną pożaru. W przypadku, gdy paliwo wyleje się poza obszar biokominka, powstanie ognia jest kwestią chwili. Tak samo jest w przypadku, gdy w bliskim sąsiedztwie urządzenia znajdą się łatwopalne przedmioty. Może być również tak, że sam biokominek wykonano z materiałów słabej jakości.