Zapadła decyzja w sprawie budowy Asfaltowni w Przemyślu

Zapadła decyzja w sprawie budowy Asfaltowni w Przemyślu

Stało się, mimo wielu protestów okolicznych mieszkańców, na terenach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Przemyślu powstanie Asfaltownia. Firma, która chce ją tam postawić, uzyskała już wymagane do budowy zgody.

W zakładzie, który ma powstać w przeciągu kilku następnych lat, będzie produkowana masa mineralno-asfaltowa. Zgodnie z założeniami będzie on mógł produkować bagatela aż 160 ton takiej masy w ciągu godziny. W planach budowy zamieszczono także parking, myjnia dla samochodów ciężarowych i autobusów. Powstać ma tam także zaplecze biurowo-socjalne.

Decyzją RDOŚ, asfaltownia będzie miała prawo produkcji w określonych godzinach, czyli od godziny 6 rano do godziny 22. Zobowiązano także firmę do zakupu odpowiedniej aparatury, która na bieżąco będzie odpylała całość instalacji.

Do samej budowy asfaltowni sceptycznie nastawiony był także prezydent Przemyśla, który nie wyraził zgody na wydanie firmie pozwolenia na budowę. Niestety jednak w przypadku Wojewoda Podkarpacia chylił tę decyzję, wydając zgodę na budowę potężnego przedsiębiorstwa.

Spora część mieszkańców protestowała przeciwko budowie tego typu przedsiębiorstwa w Przemyślu. Po pojawieniu się w 2019 roku pierwszych informacji o planach budowy obiektu, mieszkańcy nie kryjąc swojego niezadowolenia, zaczęli jawne protesty, do których przyłączyły się także władze miasta.
Mieszkańcy nie chcą takiego przedsiębiorstwa w tej okolicy. Znajduje się tu spore zaplecze domów mieszkalnych oraz lokali usługowych a kolejne 200 budynków mieszkalnych jest w planach budowy. Na tych terenach znajduje się także jedna z największych szkół w Przemyślu. Mieszkańcy obawiają się, że gdy powstanie tutaj asfaltownia, ich komfort życia ulegnie znacznemu pogorszeniu. Obawiają się oni nie tylko głośnych dźwięków, które będą efektem produkowania masy asfaltowej, ale także idącego razem z nim w parze odoru.

Niestety, wydaję się, jednak że mimo niezadowolenia społeczności, budowa obiektu jest niestety przesądzona.