Twierdza w Przemyślu

Twierdza w Przemyślu

Twierdza w Przemyślu to jedna z lepszych atrakcji, jakie w Polsce mogą napotkać miłośnicy historii, urbexu czy fortyfikacji. Forty, które wchodzą w skład twierdzy, rozmieszczone są w pierścieniu wewnętrznym oraz zewnętrznym, które chroniły miasto. Dzisiaj forty są miejscem odwiedzin licznych turystów i miłośników ruin.

Jakie były początki twierdzy?

Historia tych fortyfikacji rozpoczęła się już w roku 1854, kiedy na ich dzisiejszym miejscu zaczęły powstawać szańce. Następnie przekształcono je w forty artyleryjskie, a ostatecznego kształtu nabrały w 1915 roki. Początkowo powstały jako odpowiedź na pogarszające się stosunki z Imperium Rosyjskim.

Twierdza sprawdziła się w boju znakomicie. Przetrwała aż trzy oblężenia i na koncie ma jedno z najdłuższych odpieranie oblężenia w historii. Przez wiele lat była to jedna z trzech największych twierdz w Europie.

Niektóre z fortów do dzisiaj pozostają w swoim pierwotnym stanie. Można w nich oglądać oryginalne zniszczenia oraz upływ czasu, jaki naruszył ich mury. Te forty w szczególności przypadły do gustu osobom lubujących się w zwiedzaniu opuszczonych miejsc.

Szlaki turystyczne śladami fortów

Chcąc zwiedzić wszystkie forty twierdzy, można wyruszyć pieszą czarną ścieżką turystyczną lub ruszyć śladami Fortecznej Trasy Rowerowej. Podążając ich śladami, mamy pewność, że nie ominiemy żadnej atrakcji. W niektórych przypadkach zalecamy jednak dużą ostrożność. Niektóre miejsca fortów są w naprawdę złej kondycji i łatwo można zrobić tam sobie krzywdę.
W fortach czasami organizowane są wydarzenia, na przykład rekonstrukcje bitew. Naprawdę warto zobaczyć takie wydarzenie. Są prawdziwe wybuchy pirotechniczne i oryginalne mundury. Przepiękne historyczne otoczenie nadaje całości idealnego klimatu. Podczas takich wydarzeń można lepiej zrozumieć historię i wczuć się w życie walczących żołnierzy, zrozumieć ich życie i codzienne bolączki.