Trzy ciekawostki o województwie podkarpackim

Trzy ciekawostki o województwie podkarpackim

Województwo podkarpackie jest położone w południowo-wschodniej części Polski.

Graniczy ze Słowacją i Ukrainą, zamieszkuje je niemal 2,2 miliona mieszkańców. Oto trzy ciekawostki o województwie podkarpackim.

Parki narodowe na Podkarpaciu

Najbardziej znanym obszarem turystycznym na Podkarpaciu są bez wątpienia Bieszczady. Choć kiedyś góry te nie były aż tak znane, to obecnie ściągają tysiące turystów z całej Polski, którzy chcą odpocząć na łonie natury. Ale mało kto wie, że na Podkarpaciu znajduje się też Magurski Park Narodowy. Cieszy się on dużo mniejszym zainteresowaniem ze strony turystów, choć też obfituje w ciekawe atrakcje turystyczne. Warto go odwiedzić!

Wydobycie ropy na Podkarpaciu

Choć dzisiaj na Podkarpaciu w praktyce nie wydobywa się żadnych kopalin, to niegdyś ten obszar słynął z ropy naftowej. Złoża nie były zbyt wielkie, ale były na tyle duże, że wokół nich powstał cały przemysł wydobywczy oraz rafineryjny. Jego historię można poznać, odwiedzając Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Miejsce słynie z dużej, ciekawej ekspozycji, położonej na świeżym powietrzu.

Historyczne pozostałości w województwie podkarpackim

Mało kto wie, że na terenie województwa podkarpackiego znajdują się pozostałości pochodzące z czasów dużo dawniejszych, niż początki polskiej państwowości. W pobliżu Jasła, w mieście Trzcinica znajduje się tzw. Karpacka Troja. To pozostałości warownego grodu z okresu tzw. kultury łużyckiej. Na terenie pozostałości utworzono ogromny skansen – jego zwiedzanie pozwala przenieść się w dawne czasy i zobaczyć, jak wówczas żyli zwykli ludzie. Odwiedzając Podkarpacie warto zahaczyć o Karpacką Troję!

źródło: https://www.polanczyk24.pl/ – portal regionalny