Świat katolicki żegna księdza prałata Stanisława Bartmińskiego, znanego proboszcza z Krasiczyna

Świat katolicki żegna księdza prałata Stanisława Bartmińskiego, znanego proboszcza z Krasiczyna

Z niezwykle smutną wiadomością wypowiedzianą przez Radio Fara przyszło nam się zmierzyć w piątek. Ks. prałat Stanisław Bartmiński zasnął na wieczność 18 kwietnia 2024 roku. Były proboszcz parafii w malowniczym Krasiczynie niedaleko Przemyśla, który służył tam wiernym od 1970 do 2008 roku, miał 87 lat.

Ks. Stanisław Bartmiński pochodził z miejscowości Kruhel Mały, obecnie będącej częścią Przemyśla, gdzie przyszedł na świat w 1939 roku. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w roku 1959 rozpoczął służbę duszpasterską. Początki jego działalności związane były z wikariatami w takich miejscowościach jak Besko, Sieniawa Jarosławska, Rzeszów, Ustrzyki Dolne, Krosno Polanka i Przemyśl-Błoń. W tym czasie ks. Bartmiński pełnił również posługę duszpasterską wśród osób niesłyszących oraz ministrantów.

W latach 1970–2008 ks. Bartmiński pełnił funkcję proboszcza parafii św. Marcina w Krasiczynie. Ta parafia oraz jej proboszcz stali się inspiracją dla twórców filmowej „Plebanii” z Tulczyna – postać miejscowego księdza jest bowiem uosobieniem ks. prałata Stanisława Bartmińskiego. W roku 2009 obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia swoich święceń kapłańskich.