Punkt pomocy dla zwierząt na dworcu w Przemyślu: wspaniała inicjatywa TOZ!

Punkt pomocy dla zwierząt na dworcu w Przemyślu: wspaniała inicjatywa TOZ!

Nie jest tajemnicą, że to właśnie przez dworzec w Przemyślu przewinęła się największa liczba uchodźców z Ukrainy. Ludzie uciekający przed niechybną śmiercią w zdecydowanej większości nie zostawili swoich ukochanych zwierzaków w ogarniętym wojną kraju. To właśnie dla nich Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami przygotowało specjalny punkt pierwszej pomocy.

Zmęczone i wystraszone po kilku dniach podróży

Zwierzęta domowe z pewnością nie rozumieją, czym jest wojna, co dodatkowo pogarsza ich stres. Czują i widzą przecież strach i rozpacz w oczach swoich ukochanych opiekunów. Psy, koty, ptaki domowe, szynszyle, świnki morskie i szczury przybyły do Przemyśla razem z właścicielami. W wielu przypadkach zwierzęta nie jadły i nie załatwiały się od kilku dni.

Pracownicy TOZ z bólem serca patrzyli zarówno na Ukraińców, jak i ich pupili. Przytłaczający ogrom cierpienia szczególnie przytłacza, jeśli mamy przed sobą niewinne zwierzę. Jak wytłumaczyć mu, że wszystko będzie dobrze? Weterynarze podawali futrzanym uchodźcom suplementy i środki relaksujące, których zadaniem jest przywrócenie organizmu zwierzęcia do normalnego funkcjonowania. Właściciele zwierzaków otrzymywali dla nich prowiant na dalszą podróż. W wielu przypadkach konieczne było również danie zwierzakom transportera.

Zwierzęta zawinięte w koce, przytulone do piersi

Ukraińcy z zaskoczeniem i wdzięcznością przyjmowali pomoc dla ukochanych zwierząt. Trudno wyobrazić sobie stres, jakiego doświadczyli. Uchodźcy bardzo często pakowali się w pośpiechu, zabierając pupili na rękach lub wsadzając ich do plecaków, reklamówek, toreb. Dla wszystkich prawie 3-dniowa podróż do Polski była bardzo ciężka.

Oddziały TOZ niejednokrotnie udowadniają, że ratowanie zwierząt to coś, co determinuje ich całe życie. To wzruszające, że podczas tej okrutnej wojny nie zapomniano o zwierzętach, które oficjalnie przecież mniej się liczą od człowieka. Na szczęście coraz więcej ludzi traktuje wszystkie żywe stworzenia z należytym szacunkiem, a to drodzy państwo, ogromny krok w stronę budowania lepszego świata.