Przemyśl ozdobiły nowe murale historyczne

Przemyśl ozdobiły nowe murale historyczne

Murale są ostatnio niezwykle popularne w Polskich miastach. Zdobią i przypominają o ważnych wydarzeniach. To forma sztuki, która wyszła na ulicę. Murale ozdabiają nieciekawe elewacje. Niejednokrotnie są to prace znanych artystów wykonane z dużym kunsztem i smakiem.

Jakie murale pojawiły się ostatnio w Przemyślu?

Historyczna mapa miasta Najnowsze murale powstały na elewacji Muzeum Narodowego Ziemii Przemyskiej. Przedstawiają one miasto z przełomu XVI i XVII wieku. Na jednym z nich zaznaczono szlaki handlowe, które niegdyś zaopatrywały mieszkańców w niezbędne dobra. Mapę opracowana z pomocą historyków. Jeden z murali znajduje się od strony ulicy Serbańskiej. Drugi z nich w patio Muzeum, do którego dostaniemy się z Rynku. Powstanie tych dzieł było możliwe dzięki współpracy Muzeum z Pawłem Szynalem, znanym działaczem społecznym. Mieszkańcom niezwykle podobają się nowe nabytki. W ciągu pierwszych godzin wiele ludzi robiło zdjęcia i oglądało nowo powstałe dzieło. Widać było aprobatę, a na pewno zainteresowanie, jakim cieszyły się malunki.

Turystyka muralowa

Murale są coraz popularniejsze i stają się często wizytówkami danego miasta. Wielu turystów wybiera się do danego miejsca tylko po to, aby zobaczyć nowe dzieło. Ta forma sztuki fascynuje i pozwala na obcowanie ze sztuką podczas codziennego poruszania się po mieście. Kolorowe, wielkie malunki zdecydowanie poprawiają krajobraz. Znajdują też aprobatę wśród mieszkańców. Ożywiają smutną przestrzeń, która w wielu polskich miastach nie wygląda jeszcze zbyt okazale. Prosty mural całkowicie odmienia przestrzeń. Bardzo miłymi akcentami tych dzieł są również odniesienia do historii czy tradycji danego miejsca. Niejednokrotnie zaskakują też swoją pomysłowością i dowcipem. W przyszłości planowane są już kolejne murale. Na razie nie wiadomo jednak, co będą przedstawiać. Niektórzy mieszkańcy chętnie zobaczyliby na murach jakąś znaną gwiazdę lub sportowca. Jeden z przechodniów wskazał też na bohaterów znanych seriali.