Przemyśl oferuje konkretną pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Przemyśl oferuje konkretną pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Na dworzec kolejowy w Przemyślu przybyło łącznie kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Na przybyszy uciekających przed wojną czekali między innymi wolontariusze i prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun. Przygotowano punkt informacji dla osób z Ukrainy, a także udzielano uchodźcom wsparcia i pomocy. Prezydent miasta tłumaczy, jak jeszcze można pomóc uchodźcom i co nie jest już obecnie potrzebne.

Pomoc dla uchodźców przybyłych do Przemyśla

Do Przemyśla przybyło dotąd około 2,5 tysiąca osób z Ukrainy. Część z nich zmierza do swoich rodzin, a część przybyła do Polski w ciemno w poszukiwaniu ratunku przed wojną. Ci, którzy nie mają dokąd się udać, korzystają z pomocy recepcji utworzonej tymczasowo na dworcach w polskich miastach. Wolontariusze udzielają uchodźcom niezbędnej pomocy, a dzięki dobroci wielu polskich obywateli, Ukraińcy bez znajomości w Polsce otrzymują zakwaterowanie.

W Przemyślu pozostało jeszcze kilkadziesiąt wolnych miejsc. Wciąż dzwonią również osoby prywatne gotowe przyjąć uchodźców pod swój dach. Jedno jest pewne: miejsca dla Ukraińców nie zabraknie.

Polacy bardzo zaangażowali się w pomoc Ukraińcom

Wymiar pomocy i działania Polaków na rzecz osób z Ukrainy zaskoczył chyba nawet samych Polaków. Niekończący się sznur darów pojawia się w rozmaitych miejscach zbiórek, a także na dworcach. Liczba darczyńców jest tak duża, że wolontariusze informują o konieczności korzystania ze wskazówek w sieci. Na ten moment nie potrzeba już ubrań, za to wciąż potrzebne są śpiwory, koce, poszewki, artykuły higieniczne, jedzenie dla psów i kotów, oraz żywność z długim terminem przydatności. Miejsca zbiórek oraz informacje o potrzebnych produktach można znaleźć w internecie. Warto je sprawdzić przed zrobieniem zakupów na rzecz uchodźców.

Prezydent Przemyśla zaznaczył również, że nie warto przyjeżdżać na dworce w ciemno, ponieważ Ukraińcy są bardzo wystraszeni i nieufni. Swoją ofertę pomocy warto zgłaszać organizacjom pomocowym działającym w Przemyślu. Pewne jest, że każda pomoc zostanie przyjęta.

Jeden komentarz o “Przemyśl oferuje konkretną pomoc dla uchodźców z Ukrainy

  1. Wszystkie miasta przygraniczne muszą być przygotowane na uchodźców. Do Polski zmierza niekończąca się fala ludzi.

Comments are closed.