Przemyski dzień serca – w Trosce o nasze zdrowie

Przemyski dzień serca – w Trosce o nasze zdrowie

W sobotę 28 sierpnia tego roku odbyło się wydarzenie mające na celu propagowanie badań serca. Zorganizowane zostało przez między innymi Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejska oraz Stowarzyszenie Metalowych serce. Wydarzenie odbyło się na Przemyskim rynku i przyciągnęło wielu mieszkańców.

Dzień serca został zorganizowany w celu propagowania badań profilaktycznych. W trakcie jego trwania można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji odnośnie chorób układu krążenia, chorób serca, a także wielu innych podobnych schorzeń. Była także możliwość skonsultowania się ze specjalistami, nie zabrakło na naukę pierwszej pomocy.

Jakie są przyczyny chorób serca?

Czynników powodujących choroby układu krążenia jest naprawdę wiele. Z tych najczęściej występujących możemy wymienić na pewno, otyłość oraz problemy z nadwagą. Według badań aż 61% polaków ma problemy z nadmierną masą ciała. Oprócz tego nie sposób tutaj nie wspomnieć o braku aktywności fizycznej. Niestety połowa populacji w badaniach odpowiada, że nie uprawia żadnego sportu. Niestety ma to znaczący wpływ na nasze zdrowie. Niektórzy lekarze twierdzą wręcz, że dostarczenie organizmowi odrobiny sportu działa lepiej niż nie jedno lekarstwo.

Spośród najczęściej wymienianych czynników powodujących choroby krążenia jest także nadmierny stres. Wielu z nas przeciążona jest bowiem problemami życia codziennego, przez co zaniedbują swój organizm i zdrowie. Warto tu także wspomnieć o tym, że Polacy nie są zbyt skłonni do regularnego badania się. Wielu z zapytanych polaków na pytanie: „kiedy ostatni raz badał pan/pani cholesterol?” z pewnością odpowie, że nawet nie pamięta, kiedy miało takie badanie.

Wydarzenie zebrało wielu mieszkańców, którzy chętnie korzystali z możliwości wykonania badań. A można było ich wykonać naprawdę sporo. Możliwe było np. zmierzenie poziomu glukozy czy poziomu cholesterolu. Na miejscu można było także skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Podczas Przemyskiego Dnia Serca można było także nauczyć się zasad resuscytacji, reanimacji czy defibrylacji. Pokazano także, w jaki sposób prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.