Prof. Lidia Morawska, jedna ze 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie, otrzymuje tytuł Honorowego Obywatela Przemyśla

Prof. Lidia Morawska, jedna ze 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie, otrzymuje tytuł Honorowego Obywatela Przemyśla

Prestiżowy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla zostanie zostać przekazany znanej na świecie osobistości naukowej, profesor Lidii Morawskiej. Jest ona córką znanego żeglarza Henryka Jaskuły i jest wymieniana wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet na Ziemi. Profesor Morawska pochodzi z Przemyśla i teraz miasto postanowiło uhonorować jej osiągnięcia.

Wtorek, 22 maja, to dzień, kiedy odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, zaplanowana w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. Podczas tej sesji tytuł honorowy zostanie wręczony prof. Morawskiej. Witold Wołczyk z Urzędu Miejskiego w Przemyślu poinformował, że na posiedzeniu radnych odbędzie się również wykład wybitnej uczony z Australii, która urodziła się i wychowała w Przemyślu.

Sesja rozpocznie się o godzinie 11 rano i będzie połączona z wykładem pod tytułem „Na granicy wyobraźni, nauki i sztuki”. Przed rozpoczęciem sesji, o godzinie 9.30, zostanie zorganizowane uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na frontonie domu przy ulicy Drużbackiej 2 w Zasaniu. Ten dom ma szczególne znaczenie – to miejsce, gdzie kiedyś mieszkał i planował swoją samotną podróż dookoła świata kapitan Henryk Jaskuła, ojciec prof. Morawskiej.

Tablica pamiątkowa jest dziełem artysty rzeźbiarza Mariana Szajdy i została ufundowana przez Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski, rodzinę i przyjaciół kapitana Jaskuły.