Próba nielegalnego przekroczenia granicy przez obywatelkę Holandii na przejściu w Przemyślu

Próba nielegalnego przekroczenia granicy przez obywatelkę Holandii na przejściu w Przemyślu

Nieudane próby omijania kontroli granicznej podejmowane są czasami przez różne osoby. Przykładem może być niedawne zdarzenie, które miało miejsce na bieszczadzkim odcinku polsko-ukraińskiej granicy. 56-letnia kobieta z Holandii podjął próbę dostania się do pociągu kursującego na trasie Przemyśl-Odessa bez odbycia wymaganej kontroli. Jej działania zostały jednak szybko wykryte i przerwane przez czujność funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Incident miał miejsce na kolejowym punkcie granicznym w mieście Przemyśl. Czuwający tam mundurowi zauważyli obcokrajowca stojącą na peronie, tuż przy ogrodzeniu, z którego miał wkrótce odjechać pociąg do Odessy.

Z jak wynika z relacji mł. chor. SG Emilii Sidor, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, obywatelka Holandii, posiadając przy sobie jedynie dowód osobisty, świadomie zdecydowała się nie poddać kontroli granicznej. Okazuje się, że jej planem było dotarcie do Ukrainy, a potem dalsza podróż w stronę Chin. Niemniej jednak, nieprzewidzianym dla niej okazał się fakt, że Straż Graniczna nie tylko dokonuje kontroli osób w budynku odpraw, ale również monitoruje i zabezpiecza obszar peronów skąd odjeżdżają pociągi do Ukrainy.

Działania kobiety polegające na omijaniu punktu odpraw i próbie nielegalnego przekroczenia granicy zostały szybko udaremnione przez straż graniczną. Za swoje działania 56-latka została ukarana mandatem karnym i odesłana z powrotem do Przemyśla.