Prezydent Ukrainy odwiedził Przemyśl w drodze do USA

Prezydent Ukrainy odwiedził Przemyśl w drodze do USA

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wyruszył niedawno w podróż do USA, by spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Odkąd rozpoczęła się wojna w Ukrainie, Zełenski nie opuszczał kraju. Wizyta w USA jest więc pierwszą zagraniczną delegacją od momentu ataku Rosji na Ukrainę. W drodze do USA prezydent Ukrainy pojawił się w Przemyślu.

Zełenski dotarł do Polski pociągiem

Podróż prezydenta Ukrainy do USA była wyzwaniem logistycznym. Istotne było zapewnienie bezpieczeństwa przywódcy, który nieustannie pozostaje na celowniku Rosjan. Zełenski od początku wojny udowadnia, że nie ma zamiaru się ukrywać, a tym bardziej poddawać. Jego postawa bez wątpienia ma wpływ na ukraińskich żołnierzy, których morale nie słabną, mimo że wojna  w Ukrainie trwa już prawie rok.

Trasa prezydenta Ukrainy do USA biegła przez Polskę. Zełenski dotarł pociągiem do Przemyśla, skąd przewieziono go na lotnisko w Rzeszowie. Ten odcinek pokonał już samochodem. Z kolei z lotniska odebrał go amerykański samolot Boeing C-40 Clipper. Powietrzną podróż prezydenta eskortowały wojskowe samoloty NATO. Operacja się udała i Zełenski spotkał się z prezydentem USA.