Nowe autobusy przegubowe z Niemiec w Przemyślu

Nowe autobusy przegubowe z Niemiec w Przemyślu

Zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacji w Przemyślu z przyjemnością ogłosił powrót popularnych „przegubowców” do floty miejskiej. Wszystko to jest rezultatem współpracy ze Stadtwerke Paderborn, partnerem niemieckim, który dostarczył dwa używane, ale wciąż sprawne autobusy marki MAN. Te pojazdy mają uzupełnić tabor komunikacji miejskiej i przewozić mieszkańców po różnych trasach miasta. Początkowo jednak, będą one obsługiwały przede wszystkim linię numer 20, kursującą na trasie od ulicy Ofiar Katynia FIBRIS do osiedla Kazanów.

Autobusy te są wyposażone w innowacyjny system znanym jako „ciepły guzik”, co oznacza możliwość indywidualnego otwierania drzwi przez pasażerów. Ten nowatorski mechanizm sprawia, że podczas postoju na przystanku, kierowca nie musi samodzielnie otwierać środkowych i tylnych drzwi (otwieranie drzwi przy kierowcy pozostaje w jego gestii). Przyciski umieszczone na zewnątrz drzwi umożliwiają pasażerom otwieranie drzwi przy wsiadaniu, zaś dla wysiadających przeznaczony jest specjalnie oznakowany przycisk znajdujący się wewnątrz pojazdu.

Jak wyglądają i jak funkcjonują te nowoczesne przegubowce? Autobusy z systemem „ciepłego guzika” są łatwo rozpoznawalne – na każdych drzwiach widnieją naklejki informujące o możliwości samodzielnego otwierania drzwi przez pasażerów.

System „ciepłego guzika” niesie ze sobą wiele dodatkowych korzyści. Dzięki indywidualnemu otwieraniu drzwi, możliwe będzie uniknięcie nadmiernego ochłodzenia wnętrza autobusu podczas zimowych miesięcy oraz poprawa efektywności działania klimatyzacji w sezonie letnim. Co więcej, jeśli przez kilka sekund nikt nie korzysta z drzwi, fotokomórka automatycznie zamknie daną parę drzwi.