Mała Amal w Przemyślu. O co chodzi?

Mała Amal w Przemyślu. O co chodzi?

Konsekwencje wojny to temat, o którym dużo się teraz mówi. Z kolei mieszkańcy Przemyśla na własne oczy widzieli, z jakim piętnem wiąże się okrucieństwo wojny. Być może to właśnie dlatego Mała Amal przybędzie właśnie do tego miasta. Gigantyczna marionetka jest symbolem dzieci osieroconych przez wojnę. To artystyczny wyraz bezsilności, smutku i nadziei autorstwa francuskich artystów.

Dzieci, które straciły rodziców przez wojnę

Ponad trzymetrowa marionetka, nazwana Małą Amal, to symbol 9-letniej dziewczynki z Syrii, przybyłej do Europy bez rodziców. Dziewczynka-marionetka wędruje przez kontynent, poszukując swojej matki. Kolejnym przystankiem na jej drodze będzie Polska, a konkretniej Przemyśl, Kraków i Lublin.

Marionetka ma już za sobą ponad 8 tysięcy kilometrów drogi. W każdym mieście do Małej Amal przyłączają się ludzie, którzy chociaż przez chwilę chcą towarzyszyć jej w trudnej podróży. Ten wzruszający happening nie tylko zwraca uwagę na problem dzieci osieroconych przez wojnę, ale również pozwala ludziom zjednoczyć się i wyrazić wymowny sprzeciw w stronę władz wybierających wojnę, zamiast dobra obywateli.

Mieszkańcy Przemyśla zaproszeni na spacer z Małą Amal

Bez względu na to, co sądzimy na temat innych państw świata i jakie opinie mamy na temat obcej polityki i religii, dzieci są ponad tym wszystkim. Są niewinne i bezbronne, pozostawione samym sobie, bo ktoś miał życzenie zabijać. Naszym zadaniem jako społeczeństwa jest sprzeciwianie się temu. Tylko w ten sposób możemy budować nowy, lepszy świat.

Osoby, które chcą wziąć udział w symbolicznym, artystycznym marszu z Małą Amal, są zaproszone na Dworzec Główny PKP w Przemyślu na godzinę 12:00. Wspólny marsz zakończy się na przemyskim Rynku.

Pokażmy światu, co jest naprawdę ważne. Dzieci to nasza przyszłość. Nie pozwólmy im wyrastać w towarzystwie wojny i nieustannego strachu. Starsze pokolenie Polaków doskonale przecież wie, jakie piętno odciskają na duszy wojenne tragedie.