Jaka herbata jest najzdrowsza?

Jaka herbata jest najzdrowsza?

W mediach co jakiś czas pojawiają się dyskusje na temat kawy i herbaty. W przypadku herbat nieustannie wraca temat ich korzystnych i niekiedy niekorzystnych właściwości. Czasami można mieć wątpliwości, czy aby każdą herbatę można bezpiecznie pić. Jaka herbata jest najzdrowsza? I dlaczego zdrowe herbaty nie sprawdzą się u każdego? Wyjaśniamy!

Najzdrowsza herbata to herbata zielona

Za królową herbat bez wątpienia możemy uznać herbatę zieloną, dostępną w wielu odmianach. Szczególnym uznaniem cieszy się matcha, czyli sproszkowana zielona herbata, przygotowana ze starannie wyselekcjonowanych i specjalnie pielęgnowanych liści. Suszone od razu po zerwaniu nie tracą swoich korzystnych właściwości. W związku z tym w zielonej herbacie znajdziemy między innymi antyoksydanty, witaminy z grupy B, a także witaminę C, E i K oraz polifenole o silnych właściwościach wzmacniających i chroniących organizm.

Zielona herbata powinna być ulubionym napojem osób zmagających się z problemami trawiennymi. Jej właściwości docenią także osoby na diecie. Warto zwrócić uwagę także na antybakteryjne właściwości zielonej herbaty, korzystny wpływ na ciśnienie krwi i spowalnianie procesów starzenia.

Dlaczego zdrowe herbaty nie zawsze pomagają?

Zdrowotne działanie herbat, w tym herbaty zielonej, białej czy popularnej czarnej, zostało potwierdzone naukowo. Regularne picie zdrowych napojów naprawdę wpływa na nasz organizm. W związku z tym nie każdy może pozwolić sobie na picie wszystkich dostępnych rodzajów herbat. Dotyczy to głównie osób przyjmujących leki przy chorobach przewlekłych, między innymi przy nadciśnieniu. Zielona herbata osłabi działanie leków na nadciśnienie. Na herbatę, ze względu na zawartość teiny, powinny uważać także kobiety w ciąży i dzieci.