Dwujęzyczne przedszkola w Przemyślu: nowy projekt województwa

Dwujęzyczne przedszkola w Przemyślu: nowy projekt województwa

W Polsce działa stosunkowo dużo przedszkoli dwujęzycznych, jednak są to placówki prywatne. Nie każdego stać na to, by posłać swoje dziecko do prywatnego przedszkola, ale każdy zdaje sobie sprawę, że znajomość przynajmniej jednego języka obcego to w dzisiejszych czasach podstawa. Tymczasem w województwie podkarpackim pojawił się ciekawy projekt, dzięki któremu najmłodsze przedszkolaki będą miały okazję uczyć się dwóch języków.

Wychowanie do dwujęzyczności: pilotażowy projekt na Podkarpaciu

Cel projektu realizowanego obecnie w wersji pilotażowej jest oczywisty. Wychowanie do dwujęzyczności w grupach przedszkolnych 3 i 4-latków ma stworzyć podstawę do dalszej nauki języka obcego. Co więcej, ma również tę naukę ułatwić, ponieważ w tak młodym wieku dzieci uczą się języka w sposób naturalny. W związku z tym od tego sezonu rozpocznie się nowy wymiar nauczania w 625 placówkach przedszkolnych w województwie podkarpackim. Na zajęciach pojawi się nauczyciel języka angielskiego, a wychowawcy otrzymają specjalne pomoce dydaktyczne, dzięki którym możliwe będzie prowadzenie zajęć w dwóch językach.

Pilotażowy program obecny także w Przemyślu

Przemyśl także bierze udział w pilotażowym projekcie dwujęzycznych przedszkoli. Dwie placówki z Przemyśla przemianowano na przedszkola dwujęzyczne. Warto przy tym zaznaczyć, że podczas rocznego pilotażu eksperci będą wyciągać wnioski. Ten semestr będzie więc czasem do szukania najefektywniejszych rozwiązań i sposobów nauczania. Spośród 625 przedszkoli z całego województwa ostatecznie wybierze się 25 przedszkoli, które staną się placówkami modelowymi. Czy w tej 25 znajdzie się któreś z przedszkoli w Przemyślu? Niewykluczone. Jedno jest pewne, wychowawców czeka duże wyzwanie, co nie zmienia faktu, że pomysł istotnie może okazać się sukcesem. Program pilotażowy będzie w sumie kosztował województwo około 150 tys. zł.

Przeczytaj również: https://brzdace.pl/interaktywna-tablica-dla-przedszkolaka-niesamowity-edukacyjny-gadzet/