Czy w Przemyślu powstanie Sklep Socjalny?

Czy w Przemyślu powstanie Sklep Socjalny?

Ponownie pojawia się temat powstania na terenie Przemyśla Sklepu Socjalnego. Pierwsze głosy, że taki sklep ma powstać, pojawiły się już pięć miesięcy temu. Mieszkańcy zaczęli się zastanawiać, na jakim etapie stoi projekt. Wojciech Bakun ostatnio udzielił informacji, dlaczego sklepu w naszym mieście jeszcze nie ma.

Skąd pomysł na Sklep Socjalny?

Inicjatywa powstania sklepu socjalnego w Przemyślu wyszła z ramienia radnego Regii Civias Bartłomieja Barczaka. Zainspirował go do tego podobny sklep, który miał okazje zobaczyć w Katowicach. Tam pomysł sprawdził się doskonale. Radny pomyślał, że podobny Sklep mogły powstać w Przemyślu.

Na czym polega idea Sklepu Socjalnego?

Takie Sklepy Funkcjonują już w kilku miejscowościach w naszym kraju. W takich sklepach można zakupić z reguły artykuły spożywcze oraz chemię. Czynnikiem, który odróżnia Sklep Socjalny od zwykłego spożywczaka, są ceny dostępnych produktów. Są one znacznie niższe, dzięki czemu ubożsi mogą zaopatrzyć się w potrzebne produkty, płacąc za nie znacznie mniej.

Pomysł bardzo szybko znalazł zwolenników

Sama inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez lokalną społeczność. Znaleziono nawet lokal, który nadawałby się idealnie. Mowa tutaj o budynku, który mieści się na w okolicach ul. Sportowej. Dawniej funkcjonowała tam introligatornia i drukarnia.

Dlaczego sprawa utkwiła w martwym punkcie?

Niestety, sprawa bardzo szybko przycichła, w związku z tym radny Barczak wystosował pismo do prezydenta Przemyśla z prośbą o informacje co dalej z inicjatywą. Bardzo szybko otrzymał odpowiedź,
Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że wysłano pismo, adresowane do prezesa Fundacji „Wolne Miejsce” które informowało o możliwości wynajmu ww. lokalu. Zostały tam także podane informacje co do kwoty, jaka będzie naliczana za wynajem, kwotę kaucji oraz ogólne warunki umowy. Prezydent w odpowiedź zwraca uwagę, że funkcjonujące przepisy nakazywały podanie do publicznej informacji wykazu lokalu użytkowego przeznaczonego na wynajem.
Na chwilę obecną fundacja zaakceptowała wszystkie warunki umowy. Problemem jest natomiast brak wpłaconej kaucji, która jest niezbędna, aby potwierdzić chęć wynajmu lokalu. Co więcej, mimo kilku prób kontaktu nie udało się potwierdzić, czy fundacja w dalszym ciągu jest zainteresowana najmem.
Mamy nadzieje, że sprawa powstania Sklepu Socjalnego zostanie doprowadzona do końca. Sama inicjatywa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Szkoda by było, aby pomysł nie został zrealizowany.