Cykl „Informatyk radzi” Co zrobić, gdy nasz komputer znacząco zwolnił

Cykl „Informatyk radzi” Co zrobić, gdy nasz komputer znacząco zwolnił

Zapraszamy na pierwszy artykuł z serii „Informatyk radzi”, w którym omawiać będziemy podstawowe problemy z zakresu informatyki w praktycznej i przystępnej dla czytelnika formie. W tym artykule przestawimy kilka praktycznych porad, które mogą okazać się przydatne w sytuacji, kiedy nasz komputer znacząco zwolnił. Zapraszamy do lektury

Czyszczenie komputera

Sprzęt taki jak komputer czy laptop od czasu do czasu wymaga gruntownego czyszczenia. W przypadku sprzętu komputerowego warto taką operację wykonać minimum raz do roku. Mając na myśli czyszczenie, mówimy tu o „fizycznym” czyszczeniu komputera z kurzu oraz wymianie past termo przewodzących. Wiadome jest, że podczas codziennego użytkowania do naszego komputera dostają się drobinki kurzu, które skutecznie zabrudzają wentylatory, przez co ich praca jest znacznie mniej efektywna. Nie należy także zapominać o czyszczeniu komputera ze zbędnych śmieci, takich jak popularne w ostatnim czasie ciasteczka. W internecie znajdziemy całą masę darmowych rozwiązań, które pozwolą wykonać nam taką operację za pomocą kilku kliknięć. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby wykonywać takie operacje samodzielnie, możemy taką usługę zlecić w profesjonalnym serwisie. Koszt takiej usługi nie będzie znacząco obciążał naszego budżetu. Kompletne wyczyszczenie naszego komputera to koszt w zależności od wybranego przez nas serwisu wacha się od 100 do 200 zł.

Wymiana podzespołów

Jak wiadomo, sprzęt komputerowy starzeje się bardzo szybko. Posiadając 3-4-letnie urządzenie, nie koniecznie jesteśmy od razu skazani na jego wymianę. Bardzo często zdarza się, że inwestując 200-300 zł jesteśmy w stanie tchnąć nowe życie w nasz sprzęt. Warto zwrócić uwagę na ilość pamięci RAM oraz na to, jaki typ dysku twardego jest zainstalowany w naszym komputerze. Znaczące przyśpieszenie komputera odczujemy z pewnością, wymieniając przestarzały dysk HDD na nowoczesny SSD, który pozwala na bardzo dużą poprawę osiągów.

Mamy nadzieje, że tych kilka prostych porad pozwoli państwu cieszyć się szybszej pracy swojego komputera przez kilka następnych lat. Warto także pamiętać o skanowaniu komputera w poszukiwaniu wirusów, które w znaczącym stopniu mogą powodować wolne działanie nawet nowego komputera.