Ciekawe miejscowości na Podkarpaciu: Strzyżów – co warto zobaczyć?

Ciekawe miejscowości na Podkarpaciu: Strzyżów – co warto zobaczyć?

Strzyżów to ciekawe miasto, któremu w trakcie wycieczki po Podkarpaciu z pewnością warto poświęcić swój czas. Malownicza okolica, ciekawa historia i przypominające o niej zabytki – oto czynniki, które skutecznie przyciągają tu turystów z odległych zakątków kraju. Co warto zobaczyć w Strzyżowie? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii – Strzyżów i jego dzieje

Strzyżów to malownicza dolina Wisłoka oraz piękna sceneria Pogórza Strzyżowskiego. To również ciekawa historia, którą warto lepiej poznać. Oczywiście województwo podkarpackie posiada wiele ciekawostek, które nie wszystkim sąznane. Co ciekawe, to podkarpackie miasto historycznie bardziej związane z Małopolską, a dokładniej z losami ziemi sandomierskiej. Z legend wynika, iż pierwsza osada mogła tu istnieć już w IX wieku, choć oficjalna lokacja miasta nastąpiła dopiero w drugiej połowie XIV stulecia. Bliskość szlaków handlowych sprzyjała rozwojowi miasta, dzięki czemu stało się ono ważnym ośrodkiem gospodarczym. Przez lata władali nim Wielopolscy, Bonerowie, Radziwiłłowie i Konopkowie – przedstawiciele ważnych rodów, które w dziejach dawnej Polski odegrały istotną rolę.

Strzyżów i jego atrakcje: co warto zobaczyć?

Kto zatrzyma się w Strzyżowie, ten z pewnością żałować nie będzie. Pochodzący z XIX wieku zespół pałacowy, dwór Dydyńskich z XVIII wieku, służący obecnie jako Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej – oto ważne punkty na planie miasta, którym w trakcie wycieczki z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Kościół parafialny z XV wieku oraz dawna synagoga, dziś wykorzystywana jako siedziba biblioteki – oto kolejne zabytki, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Dumą Strzyżowa pozostaje jednak schron kolejowy, będący jedną z najcenniejszych pamiątek z czasów II wojny światowej na terenie Podkarpacia. Zlokalizowany w zboczach Żarnowskiej Góry, jest miejscem wyjątkowo ważnym dla wszystkich miłośników historii oraz dla tych, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na jej temat.