Archiwum Przemyskie: Eucharystia w intencji niemowląt, które nie dożyły narodzin

Archiwum Przemyskie: Eucharystia w intencji niemowląt, które nie dożyły narodzin

W duchu wielkiego wzruszenia i głębokiej modlitwy, biskup przemyski Adam Szal przewodził uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się w sobotę 28 października 2023 roku w kościele noszącym wezwanie Biskupa Józefa Sebastiana w Przemyślu. Ta specjalna ceremonia miała na celu upamiętnienie tych najmłodszych, którzy odeszli przed przyjściem na świat, a także ich rodziców. Jak zauważył ks. Marcin Hunia, proboszcz parafii i kapelan Wojewódzkiego Szpitala im. Świętego Ojca Pio w Przemyślu, podczas tej wyjątkowej liturgii pamięcią i modlitwą objęto 136 dzieci – 129 zmarło na skutek poronienia, a 7 urodziło się martwych.

Na początku wspólnej modlitwy abp Adam Szal przypominał zgromadzonym wiernym, że w każdym człowieku widnieje odbicie Boskiego oblicza. W słowach metropolity przemyskiego znalazły się również gorące prośby o siłę i mocną wiarę dla rodziców dotkniętych tragedią utraty dziecka. Arcybiskup odwołał się także do niedawnej beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy stracili swoje życie w aktach męczeństwa, którym towarzyszyło narodzenie ich dziecka.

Podczas tej wzruszającej ceremonii słowo Boże tłumaczył ks. Tomasz Stec, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej. W swojej homilii podkreślił, że pomimo smutku związanego z tym wydarzeniem, powinniśmy czerpać z niego nadzieję na spotkanie z tymi małymi aniołkami w wieczności. Wskazał na to, że Kościół jako wspólnota nie może pozostawać obojętny na cierpienie rodziców tych dzieci i nie może ich zostawić samym sobie. Ksiądz Stec podkreślił znaczenie solidarności i chrześcijańskiej wiary, jaką społeczność Kościoła okazuje rodzicom, którzy utracili swoje dzieci przedwcześnie. Troska ta przejawia się przede wszystkim w modlitwie.