Analiza PMI dla finansów w Polsce

Analiza PMI dla finansów w Polsce

Standard & Poor’s (S&P) podało, że wskaźnik Purchasing Managers’ Index (PMI) dla sektora przemysłowego w Polsce osiągnął wartość 44,5 punktów w październiku. Zwrócili uwagę, że stan prowadzenia działalności gospodarczej w kraju nadal dynamicznie się pogarsza. Ponadto Trevor Balchin, Dyrektor ds. Ekonomii w S&P, zauważył spadek liczby nowych zamówień, który jest największy od początku prowadzenia tych badań.

Wskaźnik PMI dla przemysłu polskiego osiągnął w październiku 44,5 punktów, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu do września, kiedy to wynosił 43,9 punktów – informuje S&P Global. Wartości poniżej 50 punktów interpretowane są jako sygnały dekoniunktury i negatywne prognozy dla gospodarki.

Raport S&P zauważa, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez producentów polskich pogarszały się intensywnie w październiku. Jednakże istnieje również dobra wiadomość. Na dwa miesiące z rzędu ogólny spadek koniunktury był mniej dotkliwy, co wynika głównie z mniej drastycznego spadku liczby nowych zamówień i poziomu zatrudnienia – jak twierdzą autorzy raportu.