Akcja „Bezpieczne skrzyżowanie” w Przemyślu

Akcja „Bezpieczne skrzyżowanie” w Przemyślu

To kolejna już akcja, która była owocem współpracy funkcjonariuszy z wydziału ruchu drogowego w Przemyślu oraz Policjantów z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. Kontrolowali oni skrzyżowania za pomocą specjalistycznego drona. Akcja „Bezpieczne Skrzyżowanie” przyniosła pożądane rezultaty, a podczas jej trwania udało się zatrzymać aż 13 kierowców, którzy popełnili wykroczenia.

Z lotu ptaka

W pierwszej kolejności mundurowi zdecydowali się skontrolować jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań na terenie Przemyśla. Mowa tutaj o skrzyżowaniu ulic Zadwórzańska oraz Alei Niepodległości. Funkcjonariusze obserwowali zachowania kierowców za pomocą drona, który obserwował bezpieczeństwo na skrzyżowaniu z powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu można było obserwować nie tylko poruszających się po drogach kierowców, a także pozwoliło to objąć dozorem okoliczne przejścia dla pieszych

Kolejną miejscowością, którą postanowili skontrolować mundurowi tego dnia było Hureczko. Celem kontroli było sprawdzenie, czy kierowcy stosują się do sygnalizacji świetlnej. Według informacji policjantów w tamtym miejscu nagminnie były łamane przepisy ruchu drogowego.

Doskonała współpraca

Dzięki zastosowaniu drona namierzenie kierowców, którzy popełnili wykroczenie, było zdecydowanie łatwiejsze. Patrol, który obsługiwał urządzenie, gdy tylko zobaczył, że któryś z kierowców popełnił wykroczenie, natychmiast informował o tym fakcie pobliski patrol, który niezwłocznie zatrzymywał kierowcę, aby ukarać go stosownym mandatem.

Wyniki akcji

Podczas akcji, dron zarejestrował aż 13 kierowców, którzy nie respektowali przepisów. Jednym z najczęstszych wykroczeń było wyprzedzanie na podwójnej ciągłej oraz niestosowanie się do zaleceń sygnalizatorów świetlnych. Było także kilka przypadków wyprzedzania na skrzyżowaniu, co jest szczególnie niebezpiecznym incydentem drogowym. Na 12 z 13 kierowców nałożono mandaty karne. Sporządzono także jeden wniosek o ukaranie przez sąd.

Bardzo cieszy fakt, że akcje tego typu organizowane są coraz częściej. Z pewnością mają one znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mamy nadzieje, że dzięki organizacji tego typu akcji, kierowcy opamiętają się i przestaną tak nagminnie łamać przepisy.