Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Kto może zostać rodzicem chrzestnym?

Chrzest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu katolickich rodzin, zarówno tych praktykujących, jak i wyłącznie kultywujących tradycję. Jedną z kwestii, która najbardziej zajmuje rodziców dziecka przygotowywanego do chrztu, jest wybór rodziców chrzestnych. To trudne zadanie, ponieważ rodzicem chrzestnym zostaje się na całe życie. Kto może zostać rodzicem chrzestnym i czy wypada odmawiać takiego zaszczytu? Wyjaśniamy.

Warunki, jakie musi spełnić rodzic chrzestny

W założeniu rodzic chrzestny jest wsparciem dla rodziców i dla dziecka. To zaszczytne miano i swego rodzaju wyróżnienie: rodzice dziecka przekazują rodzicom chrzestnym wyrazy najwyższego zaufania. Do tego dochodzą oczywiście problematyczne kwestie prezentów, ale tym kościół się już nie zajmuje. Z kościelnego punktu widzenia ważne jest, by rodzic chrzestny był osobą wierzącą i praktykującą. Kandydat na rodzica chrzestnego musi mieć ukończone 16 lat i mieć za sobą wszystkie sakramenty: chrzest, komunię i bierzmowanie.  Rodzic chrzestny nie może być jednocześnie rodzeństwem dziecka. Do roli rodziców chrzestnych nie nadają się także dziadkowie i osoby, które żyją w związku bez ślubu kościelnego.

Czy można odmówić zostania rodzicem chrzestnym?

Powszechnie uważa się, że głupio jest odmawiać, gdy ktoś poprosi nas o zostanie rodzicem chrzestnym dla dziecka. I o ile pojawienie się na samym sakramencie chrztu, czy nawet przygotowaniach do chrztu, to żaden problem, o tyle później jest znacznie trudniej. Bycie rodzicem chrzestnym to wyzwanie, głównie finansowe. To także obowiązek uczestniczenia w życiu dziecka. Oczywiście dużo zależy od rodziców chrzczonego malucha, ale bez wątpienia jest to dość duże zobowiązanie. Jeśli więc przerasta ono Wasze możliwości, nie bójcie się odmówić.