104 Urodziny najstarszego czołgisty Wojska Polskiego

104 Urodziny najstarszego czołgisty Wojska Polskiego

Kilka dni temu swoje 104 urodziny obchodził porucznik Tadeusz Lutak. Jest on na chwilę obecną najstarszym żyjącym czołgistą Wojska Polskiego. Wydarzenie opiewało w masę gratulacji i serdeczności. W obchodach uczestniczył między innymi dowódca 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk Rafał Kluz, który osobiście złożył gratulacje.

Kim jest Tadeusz Lutak?

Służył on w latach 1937-1939 w koszarach znajdujących się w Żurawicy, które zlokalizowane są nieopodal Przemyśla. Został on przydzielony do 2 batalionu pancernego w Żurawicy. W 1938 roku udało mu się ukończyć Szkołę Podoficerską. Następnie uzyskał on przydział do kompanii czołgów lekkich znanych Vickersami. W tym samym roku brał on także udział w wielu bitwach, między innymi podczas zajęcia Spisza. Orawy oraz Zaolzia.
Jednak nie zaprzestał na tym swojej działalności Po powrocie do swojej rodzinnej miejscowości, był on aktywnym członkiem Związku Walki Zbrojnej. W późniejszym czasie także Armii Krajowej. Był on tam jednym z członków organizacji wywiadowczo – dywersyjnej o nazwie „Ruch”. Bezpośrednio przyczynił się on do pozyskania przez Armię Krajową wielu ważnych informacji. Był on także bardzo pomocny podczas wielu akcji likwidacyjnych oraz sabotażowych.

Dużo serdeczności i wyrazów uznania

Podczas celebracji urodzin porucznika, pojawił się między innymi Ppłk Rafał Kluz, który w wielu ciepłych słowach przekazał ogromne wyrazy uznania, oraz najlepsze życzenia dla bohatera. Bardzo dobrze, że pamięć o takich osobach jest pielęgnowana. Przecież to dzięki ich poświęceniu i odwadze mamy dzisiaj szczęście żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Również składamy serdeczne życzenia urodzinowe oraz dziękujemy za poświęcenie.