Aktualności

104 Urodziny najstarszego czołgisty Wojska Polskiego

53views

Kilka dni temu swoje 104 urodziny obchodził porucznik Tadeusz Lutak. Jest on na chwilę obecną najstarszym żyjącym czołgistą Wojska Polskiego. Wydarzenie opiewało w masę gratulacji i serdeczności. W obchodach uczestniczył między innymi dowódca 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk Rafał Kluz, który osobiście złożył gratulacje.

Kim jest Tadeusz Lutak?

Służył on w latach 1937-1939 w koszarach znajdujących się w Żurawicy, które zlokalizowane są nieopodal Przemyśla. Został on przydzielony do 2 batalionu pancernego w Żurawicy. W 1938 roku udało mu się ukończyć Szkołę Podoficerską. Następnie uzyskał on przydział do kompanii czołgów lekkich znanych Vickersami. W tym samym roku brał on także udział w wielu bitwach, między innymi podczas zajęcia Spisza. Orawy oraz Zaolzia.
Jednak nie zaprzestał na tym swojej działalności Po powrocie do swojej rodzinnej miejscowości, był on aktywnym członkiem Związku Walki Zbrojnej. W późniejszym czasie także Armii Krajowej. Był on tam jednym z członków organizacji wywiadowczo – dywersyjnej o nazwie „Ruch”. Bezpośrednio przyczynił się on do pozyskania przez Armię Krajową wielu ważnych informacji. Był on także bardzo pomocny podczas wielu akcji likwidacyjnych oraz sabotażowych.

Dużo serdeczności i wyrazów uznania

Podczas celebracji urodzin porucznika, pojawił się między innymi Ppłk Rafał Kluz, który w wielu ciepłych słowach przekazał ogromne wyrazy uznania, oraz najlepsze życzenia dla bohatera. Bardzo dobrze, że pamięć o takich osobach jest pielęgnowana. Przecież to dzięki ich poświęceniu i odwadze mamy dzisiaj szczęście żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Również składamy serdeczne życzenia urodzinowe oraz dziękujemy za poświęcenie.